Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

FAQ

1. Czy mogę wystartować w maratonie na rowerze trekkingowym lub crossowym?
Tak, oczywiście. Większość tras maratońskich możliwa jest do przejechania nie tylko na rowerze górskim. Rower trekkingowy, crossowy czy przełajowy znakomicie sprawdzi się na łatwiejszych maratonach, być może pozwoli nawet uzyskać przewagę nad rowerem MTB. Zalecamy jednak założenie możliwie szerokiego ogumienia, aby poprawić przyczepność na trudniejszych technicznie fragmentach trasy. Rower trekkingowy nie będzie się nadawał do startu tylko w najtrudniejszych maratonach rozgrywanych w górach.

2. Czy mogę wystartować w maratonie na rowerze enduro?
Rower enduro będzie dobrze spisywał się podczas trudniejszych maratonów w górach. Można na nim jednak startować wszędzie, w końcu jest to najbardziej uniwersalny z rowerów MTB. Jednak w tegorocznym cyklu MTB Marathon nie będzie oddzielnych klasyfikacji ze względu na sprzęt.

3. Jakie opony powinienem założyć na najbliższy maraton?
Przede wszystkim sprawdzone. Najlepiej unikać zmian sprzętu tuż przed maratonem. Informacje o sugerowanym ogumieniu znajdziesz zawsze w opisie konkretnej imprezy. Podczas większości maratonów optymalnym wyborem będzie typowa opona MTB o kostkowym bieżniku, lekka, jednak odporna na przebicie. Ta ostatnia cecha będzie szczególnie ważna podczas maratonów górskich na szutrowych i kamienistych trasach.

4. Jakie jedzenie i picie powinienem zabrać ze sobą na maraton?
Na trasie maratonu usytuowane są punkty odżywcze - "Bufety". Znajdziesz na nich napoje Powerade oraz wodę a także batony, owoce, ciasto. Aby jednak ustrzec się przed ewentualnym kryzysem, miej zawsze przy sobie ulubiony baton, najlepiej energetyczny lub żel energetyczny, który w razie problemów pomoże "postawić kolarza na nogi". Zabierz ze sobą przynajmniej jeden bidon 0,7l z napojem izotonicznym. Jeśli zapomnisz zabrać ze sobą stosownych odżywek, będziesz mógł je kupić w miasteczku sportowym przed startem maratonu.

5. Czy powinienem zabierać ze sobą jakieś narzędzia lub części zamienne?
Tak! Koniecznie zabierz ze sobą dętkę, łyżki do opon i pompkę. Przebite dętki, "kapcie" to zmora maratończyków. Jeśli wcześniej nie zmieniałeś dętki samodzielnie - przećwicz to w domu. Jeśli przejedziesz maraton bez defektu - w razie potrzeby będziesz mógł pomóc innemu uczestnikowi pożyczając pompkę lub dętkę. Z narzędzi warto zaopatrzyć się w niewielki przybornik, "scyzoryk" z podstawowymi kluczami oraz skuwacz lub spinkę do łańcucha. Wszystko to możesz zapakować do niewielkiego plecaczka, torebki podsiodłowej lub kieszonki koszulki rowerowej.

6. Co dostanę na bufecie?
Na bufetach, których ilość i rozmieszczenie znajdziesz w informacjach na maratonie oraz na mapie w biurze zawodów, zajdziesz napoje Powerade, wodę, batony, ciasto oraz owoce, czyli wszystko, co potrzebne maratończykowi. Z bufetów na trasie i mecie można korzystać do woli - pamiętaj jednak, że nie bierzesz w maratonie udziału sam - zabieraj tyle, ile potrzebujesz. Opakowania po batonach czy żelach oraz butelki po napojach wyrzucaj tylko do pojemników na bufetach a nie na trasie!

7. Kiedy powinienem ustawić się na starcie?
Jeśli startujesz po raz pierwszy, wystarczy, abyś w okolicach miejsca startu ustawił się na pół godziny przed zaplanowaną porą ruszenia na trasę. Jeśli nie wywalczyłeś sobie wcześniej miejsca w sektorach startowych, im wcześniej przyjdziesz na start, tym bliżej pierwszych rzędów będziesz stał. Pamiętaj, by nie przenosić roweru nad barierkami - jeśli inni mogą przyjść na start wcześniej - Ty również możesz tak postąpić.

8. Mam uwagi na temat ostatniego maratonu. Komu mogę je przekazać?
Wszelkie uwagi dotyczące organizacji i przebiegu maratonu, sprawy dotyczące ewentualnych błędów w wynikach należy wysyłać na adres [wyniki@MTBmarathon.com]. Z pewnością jest to lepszy sposób niż roztrząsanie indywidualnych przypadków na Forum dyskusyjnym. To z kolei jest bardzo dobre miejsce do przedyskutowania z innymi uczestnikami maratonu propozycji zmian lub wrażeń z wyścigu.

9. Co mam zrobić, jeśli uległem wypadkowi na trasie?
Jeśli możesz, odsuń się z trasy możliwie szybko, aby nie utrudniać jazdy innym zawodnikom. Jeśli uległeś wypadkowi i z powodu obrażeń nie jesteś w stanie dotrzeć samodzielnie do mety, skieruj się do najbliższego widzianego na trasie ratownika lub na najbliższy bufet. Jeśli uważasz, że doznałeś poważniejszych obrażeń, zadzwoń pod numer [+48 669 302 473], lub inny, który znajdziesz przed startem w biurze zawodów. Możliwie dokładnie opisz rodzaj doznanych obrażeń oraz swoją przybliżoną lokalizację na trasie. Po zgłoszeniu pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca, w którym się znajdujesz - to ułatwi ratownikom dotarcie do Ciebie. SUGERUJEMY ABY KAŻDY MARATOŃCZYK MIAŁ PRZY SOBIE TELEFON KOMÓRKOWY.

10. Jak mogę pomóc poszkodowanemu w wypadku maratończykowi?
Jeśli widzisz zawodnika, który się przewrócił, leży przy trasie zwolnij lub zatrzymaj się, i zapytaj czy nie potrzebuje pomocy. Jeśli tak, zostań przy nim i wezwij pomoc {NUMER RATOWNIKA będzie podany przed poszczególnymi zawodami} oraz poproś innych maratończyków by zgłosili najbliższemu ratownikowi lub na bufecie problem z przybliżoną lokalizacją poszkodowanego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, NIE BÓJ SIĘ UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY!

11. Czy startujący w maratonie są ubezpieczeni?
Tak, maratończycy objęci są zbiorową polisą NNW w firmie Uniqa. W razie wypadku i szkód na zdrowiu skontaktuj się z Organizatorem w celu ustalenia szczegółów dotyczących ewentualnego odszkodowania.

12. Jak powinienem się zachować, gdy wyprzedza mnie szybszy zawodnik?
Jeśli jedziesz lub prowadzisz rower pod górę, wolniej pokonujesz trudniejszy odcinek lub po prostu opadłeś z sił a usłyszysz lub zobaczysz nadjeżdżającego z tyłu zawodnika lub zawodniczkę, postaraj się ułatwić mu wyprzedzanie. Graj fair play i jeśli masz możliwość, odsuń się, równocześnie pamiętając, że to głównie wyprzedzający powinien uważać. Dzięki wzajemnej kulturze i pomocy zawodników maratony są tym, czym są, nie zmieniajmy więc tego swoim zachowaniem na gorsze.

13. Jak powinienem się zachować, gdy chcę wyprzedzić wolniejszego zawodnika?
Jeśli jedziesz wyraźnie szybciej możesz poprosić jadącego przed Tobą maratończyka lub grupę maratończyków, aby zrobili Ci miejsce do wyprzedzania. Przyjętym hasłem jest krzyknięcie słowa "Droga" lub "Lewa/Prawa wolna". Pamiętaj jednak, że miejsce, które Tobie wyda się dogodne do wyprzedzania nie musi być takim dla osoby wyprzedzanej, która może dysponować gorszą kondycją lub umiejętnościami. Dlatego też nie wciskaj się na siłę i wyprzedzaj tylko w taki sposób, by nie stworzyć zagrożenia dla siebie i innych.

14. Kiedy będą wyniki i zdjęcia na stronie?
Jeśli nie wystąpią żadne problemy techniczne, wyniki będą dostępne on-line podczas zawodów. Zdjęcia pojawią się na stronach MTBmarathon.com ok. 24h po zakończeniu zawodów. Jeśli tak się nie stanie, oznacza to, że borykamy się z jakimiś problemami. Nie obawiaj się jednak - wyniki ani zdjęcia nie zaginą, a obsługa maratonu zawsze pracuje tak, by efekt był pracy był osiągalny dla Ciebie jak najszybciej.

15. Jeden z zawodników zachował się niesportowo - komu i w jaki sposób powinienem to zgłosić?
Jeśli byłeś świadkiem niesportowego zachowania, np. skracania trasy, niedozwolonej pomocy (np. popychanie), faulu itp. zgłoś protest w biurze zawodów po przyjechaniu na metę. Postaraj się zapamiętać numer startowy oraz znajdź świadków. Pamiętaj, że nie wszystkie sytuacje są takimi, jakie Ty sam je widzisz. Zmęczenie czy stres potrafią zafałszować prawdziwy obraz sytuacji, dlatego pamiętaj o zachowaniu spokoju i kulturze.

16. Znalazłem na trasie pompkę/klucze/okulary. Pożyczyłem na trasie dętkę. W jaki sposób mogę się skontaktować z właścicielem?
Zgłoś zgubę/znalezisko w biurze zawodów. Podaj swój numer startowy lub numer osoby, której coś pożyczałeś. Jeśli czegoś szukasz, opisz przedmiot możliwie jak najdokładniej. Spiker zawodów po maratonie będzie przez mikrofon informował o rzeczach zgubionych i znalezionych. Maratończycy w większości są uczciwi i pomocni, szansa na znalezienie zagubionego jest spora i tym większa, o ile Ty sam będziesz uczestniczył w tym systemie.

17. Nie mam komu zostawić kluczyków od samochodu - czy jest miejsce, gdzie mogę je przechować?
Zapytaj o możliwość zostawienia kluczy w biurze zawodów. Zazwyczaj istnieje możliwość przechowania kluczy np. na hasło lub nazwisko.

Sponsorzy

Marathony

Facebook


patronat medialny



współpraca